Kene KKKA Isırması Belirtileri

01 Ağustos 2012 Kategori : Sağlık

Kene, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, ısırması belirtileri nelerdir.
Kene KKKA Isırması Belirtileri, Son günlerde tekrar sağlık gündemine gelen bir sorun olan Kırım Kongo, Kanamalı Ateşi (KKKA) kene, ısırması sonucu ortaya çıkmakta ve birçok kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmektedir.

Bunyovirüslerden Nairovirus adı verilen bir virüsün kene ısırıklarıyla insanlara bulaşmaktadır. Türkiye’nin coğrafyası hem kenelerin hem de bu virüslerin yaşamasına uygun olduğu için ülkemizde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne sık rastlanır….

Yerde yaşayan çeşitli hayvanların kanlarını emerek beslenen keneler, bu hayvanlardan almış oldukları virüsleri vücutlarında taşır ve bir başka canlıdan tekrar kan emdiği sırada vücudunda bulundurduğu virüsü bu yolla diğer canlıya aktarır. Aynı şekilde kenenin insanı ısırmasında da virüsler insan kanına karışırlar. Hayvancılıkla uğraşanlar ve kırsal alanlarda yaşayanlar kene ısırmasına karşı büyük risk altındadır…

Kene ısırması belirtileri nelerdir?

Kene ısırması belirtileri en geç dokuz güne kadar ortaya çıkmaktadır. Bazen ilk gün, bazen üç gün sonra ama genellikle dokuz gün içinde kene ısırması belirtileri görülür. Kene ısırmasının yol açtığı kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri ise şöyle…
– İştahsızlık
– Halsizlik
– Ateş
– Baş ağrısı
– Kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı
– Bulantı
– Kusma
– Karın ağrısı
– Gözlerde kızarma
– Göğüste ve yüzde noktasal kanamalar
– Burun kanaması
– Diş eti kanaması
– Vücudun çeşitli bölgelerinde morarmalar.

-Bu belirtileri görüyorsanız size en yakın sağlık kuruluşundan yardım isteyiniz. Aksi taktirde istenmeyen sağlık sorunları ve ölüm ile sonuçlanan bu hastalıktan nasiplenebilirsiniz..

0 Yorum yapılmış

Popülerler

Sesli Sohbet »

Aşk ve Sevgi »

Son Yorumlar