Sadri Alışık Biyografi

08 Nisan 2012 Kategori : Anlamlı Sözler, Aşk ve Sevgi, Ata Sözleri, Biyografi

Sadri Alışık ‘5 Mart 1925’ yılında istanbul’da doğdu. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan onu hep Sadri diye çağırırlardı. Babası Kaptan olduğundan haftada biriki kez eve gelebiliyordı. Bu yüzden ailenin sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanımdı. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi. Sadri Alışıkın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı. Arkadaşları bilye oynayıp uçurtma uçururken O piyesler hazırlayıp mahalle arkadaşlarına oyunlarını sunardı. Altı-yedi yaşlarındayken bir sünnet gecesinde Naşid Özcan Tiyatrosu’nu izledi. O günden sonra tiyatroya olan tutkusu başlamıştır. Paşabahçe 39. ilkokulunda üçüncü sınıftayken (İSTİKAL PİYESİ) adlı oyunun’da (Adalı Halil) rolünü aldı ki bu başroldü.

ilkokulu bittikten sonra ailenin isteği ile Cağaloğlu’a taşındılar. Orta okul ikinci sınıfta tiyatro aşkı tekrar başladı. Ancak okulda tiyatro yoktu. Liseye istanbul Erkek Lisesinde başlamıştır.. Lisenin yanısıra Cağaloğlu Halk Evin’de tiyatroya gidiyordu. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne kayıt olmuştur. Yavaş yavaş sahne, resim tiyatro derken sinemaya adım attıktan sonra ilk filmi Günahsızları (1945) yılında çevirdi. Şöhret çercevesinde basamaklarını hızla ilerleyen Sadri Alışık (1959) yılın’da çevirdiği Film’de Yalnızlar Rıhtımı adlı otuz sekiz yıl’lık hayat arkadaşı Çolpan ilhan ile tanışmıştır.. Evlendik’ten bir kaç yıl sonra oglu Kerem dünya’ya gelmiştir.

Sinema yaşantısı’nın yanı sıra sahne gösterilerinde de çok başarılı olmuştur. içkiyi çok seven Sadri Alışık en iyi dostu Ayhan Işık’ın ölümün’den sonra kendini iyice içkiye vermiştir. Karaciğer yetmezliğinden Amerika’ya giden Sadri Alışık Amerikada yaşayan Türk doktoru Münci Kalayoğlu tarafından ameliyat edilmiştir; ve sağlığına sonunda kavuştu. Sanat yaşamını televizyon’da devam ettiren, Sadri Alışık genellikle değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun umutlu yaşama sevinciyle dolu bir hayat dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynamıştır. Sinema’nın yanı sıra şiir, resimle de uğraşan Alışık, beş yüzün üzerinde film’de rol almıştır. En son rolü ise (Yengeç’Sepeti) adlı dizide baba rolünü oynadı. Sadri Alışık (18 Mart 1995) yılın’da vefat etmiştir….

7 Yorum yapılmış

Gayret, Sohbet ve Hizmettir. sesli chat

da bamtelinden ayın 20 sindeki sohbet çok güzeldi. sohbet

Bazı taksi şoförleri çok babacan oluyor,sohbet etmek keyiflidir bu tür adamlarla,görmüş geçirmiş amcalar sohbet

Meşhur insanlarla sohbet etmek milletin ne kadar hoşuna gidiyor ya 🙂 Görende neler vaad ediyorlar sanır :).9 sesli chat

Annemle babamin müşterisinin telefonda sohbet etmesi oldukça sesli chat

nın bukünkü sohbet konukları Celal Tak ve öyle bir geçer zaman ki dizisinde Murat karakterini oynayan Osman Karagöz sesli sohbet

bu güzel sohbet icin sonsuz tesekkürler sesli chat

Popülerler

Sesli Sohbet »

Aşk ve Sevgi »

Son Yorumlar