Uhud Savaşı

08 Mayıs 2012 Kategori : Dünya

Hicrettin üçüncü yılı 11 şevval cumartesi… Yenilgiyi hazmedemeyen Mekkeli müşrikler bunun intikamını almak için and içmişlerdi. Bunun için üçbin kişilik bir ordu ile Medine’ye doğru yola çıktılar. Orduda habeşistan’li köle vahsi de bulunuyordu. Sahibe eğer hamza’yı öldürürse onu ödüllendireceğini söylemişti. Bu konuda çok usdaydı. Bunu duyan Ebu Süfyan’ın karısı Hind’de hamza’yı öldürdüğünde ona ödül vermeyi vaad etti. Müslümanlar onların bu düşüncelerine öğrenmekte gecikmediler ve her iki taraf da savaş hazırlıklarına başladılar. Savaşın seyri bir önceki bedir savaşında olduğu gibi müslümanların lehine ilerliyordu. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, okçulerına her ne surette olursa olsun asla yerlerinden ayrılmamalarını, tembihlemiştir.Bir ara öyle bir an gelimişki savaş meydanını terketmeye başladılar.

Okçular, ilk saflardaki arkadaşlarının ganimet kazanmak için giriştikleri çabayı görebiliyorlardı. Bundan dolayı okçular da savaş alanına girmek istediler. liderleri hz. peygamber salallahu ve sellem ne olursa olsun yerlerinden ayrılmamaları gerektiğini dair emrini hatırlattı. Fakat onlar dinlemediler.

Bir anda savaş müşriklerin lehine döndü. öyle bir noktaya gelindi ki artık kaçan kafirlerden bir kısmı da gelip mü’minlere arkadan saldırıyolardı. Müslümanlar büyük kayıp verdiler. Sağ kalanlar da geri çekiliyorlardı. Müslümanlar geriye çekildikçe kalabalık da tepeye doğru yaklaşıyordu.

Savaşta Hz. pygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in amcası Hz. hamza vahşi tarafından sehit edildi. Bu savaşta Hz. peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de yaralandı. Bu savaşın müslümanlara bıraktığı en önemli ders her ne şekilde olursa olsun emirlere itaasizliğin kazanılmak üzere olan bir savaşın kaybettireçeği gerçeğidir.

5 Yorum yapılmış

SoHBeT MaKaRa HeRKeS BuRaYa sesli sohbet

Sevdigim bir şarkıcıyı konuk almak,hoş sohbet uğurlamak gibisi yok,teşekkürler :))) sohbet

Ne değişik 8 yıl sonra yeniden gorusmek konuşmak sohbet etmek eski günlerden ama bilmek onların eski günler olduğunu… sesli chat

dagdan gelen bagdakini kovarmis atasozunu hatirlatti su sohbet 🙂 sesli chat

Dini Sohbet, Dinî CD’leri kopyalamak | iSlami Sohbet, sesli sohbet

Popülerler

Sesli Sohbet »

Aşk ve Sevgi »

Son Yorumlar