Zayıflamanın 10 Pratik Yolu

18 Mayıs 2012 Kategori : Sağlık

Bir çok insan için bir yılda 10 kilo vermek zor bir hedef ve hatta ulaşılması güç bir hayeldir. Ancak pratik yöntemlerle bu hayel olmaktan çıkyor! İşte size 10 pratik kilo verme taktiği.

1. Mutluka her öğünde ve yemekte protiğince zengin ama yağı alınmış, kaşar peyniri, beyaz peynir, lor peyniri, örme peyneri, krem peyner, yoğurt, süt, gibi besin gurupları yanında, et, beyaz et, yumarta, balık, bal, gibi hayvansal gıdalar ve baklagiler ve diğer protiyince zengin bitkisel kaynaklardan’da faydalanmamız gerekir. protenince zengin ve yağ bakımından fakir yiyecekleri tüketirseki uzun süreli diyetlerin verdiği bitkinlik ve, yorgunluğa yakanlanmandan sağlıklı zayıflamadan olağına kovuşuruz.

2. Her öğünde mutluka yumruk büyüklüğünde tahıl ve nişanstalı besin teketiniz. Bu yiyeceğiniz besin, pasta, ekmek, kek, kurabiye, gibi çeşitli nişastalı ve karbonhidratlı ürünler olabilir.

3. Öğünlerinizde yiyebildiğiniz kadar sebze, ve meyve, tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

4. Yemeğin yanında gidecek en iyi meze şüphesiz sudur. Meyve suyu, tüketimini şekersiz yapınız ve günde iki bardak sınırlandırınız.

5. Sabahları uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kavaltınızı yapınız, ve her 3 saat aralıkla birşeyler atıştırınız. Akşam yemeğinin ardından ise pek bir şey yememeye özen gösteriniz.

6. Düşük glisemik indeksli yiyeceklerden, meyve, meyve salatası, kuru meyveler, çiğ sebzeler, marul, yoğurt, yağlanmış sütlü, puding, gibi besinleri tüketmeniz hem tok tutar hemde fazladan enerji ve kalori indirmesi yapmamış olursunuz. Sebze sularıda, iştah kesici ve kilo verdirici özeliklere sahiptir.

7. Karmaşık kalori hesaplama gereçleri ve yöntemleri kullanmak yerine yiyecekleri ve içeçekleri içerdikleri kalori miktarlarına göre bir ile 3 arası puanlayınız. Puanlama yönetemiyle diyet zayıflama uygulamak, son dönemlerin popüler diyet sistemlerinden birisidir.

8. Zayıflama yolunda sizleri başarısız kılan alışkanlıklarını tespit ediniz. Misal olarak kemikleri akşam yemeklerini çok aşırı biçimde yaparken, sabah kavaltısına ve öğlen yemeğine gerekli ihtimamı göstermezler. Bu şekilde size kilo aldırabilcek nitelikteki alışkanlıklarınızı terk ediniz, zayıflama ve incelme yolunda önemli bir kazanım elde etmiş olursunuz.

9. Zayıflama ve diyet; denemesine geçmeden evvel 7 gün boyunca ne yiyip içtinizi not ederek beslenme alışkanlığınızı bir deftere yazınız. Bu şekilde öğün zamanlarınızı, yediğiniz kalorili yiyecekleri, yemeğiniz gerektiği halde yemekten imtina ettiğiniz sebze ve meyvekler, tükettiğiniz aşırı miktardaki şeker ve şekerli maddeleri görmüş olursunuz.

10. Kilonuzu devamlı ölçünüz, ve çetelesini tutunuz. ilk zayıflama hedefiniz de bir yıl önceki bulunduğunuz kilo ve ağırlık seviyesine zayıflamak olabilir. Böylece zamanla hedefi büyülterek 10 sene önceki kilonuza bile dönebilmeniz mümkündür.

0 Yorum yapılmış

Popülerler

Sesli Sohbet »

Aşk ve Sevgi »

Son Yorumlar